Credits

Additional Art SupportDen Johnson
Additional Concept ArtRyan Meinerding
Additional Concept ArtRyan Meinerding
Additional Design SupportJason McDonald
Additional Design SupportCharles Pinady
Additional Design SupportTobin Rusell
Additional Dialogue RecorderNick Foley
Art DirectorStig Asmussen
Associate ProducerChad Cox
Associate ProducerAngie Howard
Associate ProducerAriel Lewrence
Associate ProducerRita Mines
Associate ProducerAaron Orsek
Associate ProducerKenneth T. Roy
Associate ProducerJoel Taubel
Camera DesignerAndy Ashcraft
Camera DesignerPaul Edwards
Character ArtistKevin Anderson
Character ArtistKevin Anderson
Character ArtistGo Woon Choi
Character ArtistGo Woon Choi
Character ArtistKen Huynh
Character ArtistKen Huynh
Character ArtistErik San Juan
Character ArtistEric San Juan
Character Technical DirectorGiovanni Luis
Cinematic AnimatorArtak Avakyan
Cinematic AnimatorSonny Santa Maria
Cinematic AnimatorJason McDade
Cinematic AnimatorBruno Velazquez
Cinematic Environment ArtistWade Mulhern
Cinematic Environmental ArtistWade Mulhern
Cinematic SupportJames Che
Cinematic SupportSean Gilley
Cinematic SupportTommy Ho
Cinematic SupportTim Pixton
Cinematic SupportMehdi Yssef
Cinematics ProducerKay Sasatomi
Combat DesignerCory Barlog
Combat DesignerDerek Daniels
Combat DesignerNathan Gary
Combat DesignerJason McDonald
Combat DesignerTodd Papy
Combat DesignerAdam Puhl
Concept ArtistErik San Juan
Concept ArtistErik San Juan
Concept ArtistCecil Hong-Sik Kim
Concept ArtistAndy Park
Concept ArtistAndy Park
Concept ArtistScott Seeto
Concept ArtistScott Seeto
Concept ArtistDwayne Turner
Concept ArtistDwayne Turner
Design SupportJason McDonald
Design SupportCharles Pinady
Design SupportTobin Russell
DirectorCory Balrog
DirectorCory Barlog
Director of Tools, Technology and ServicesBuzz Burrows
Environmental Art SupportDen Johnson
Environmental ArtistRaymond Arriaga
Environmental ArtistPaul Coda
Environmental ArtistKen Feldman
Environmental ArtistJohn Palamarchuk
Environmental ArtistTimo Pihlajamaki
Environmental ArtistNate Stephens
Environmental ArtistLewis Walden
Executive ProducerShannon Studstill
Game AnimatorArtak Avakyan
Game AnimatorJames Che
Game AnimatorJackie Clorley
Game AnimatorSean Gilley
Game AnimatorTommy Ho
Game AnimatorSonny Santa Maria
Game AnimatorJason McDade
Game AnimatorTim Pixton
Game AnimatorBruno Velazquez
Interface Technical ArtistCory Barron
Lead Camera DesignerMark Simon
Lead Character ArtistLouis Lu
Lead Character ArtistLouis Lu
Lead Cinematic AnimatorJackie Corley
Lead Combat DesignerEric Williams
Lead Concept ArtistCecil Hong-Sik Kim
Lead Engine ProgrammerChrister ericson
Lead Environmental ArtistMark Ahlin
Lead Environmental ArtistChristopher Sutton
Lead Game AnimatorMehni Yssef
Lead Game AnimatorMehdi Yssef
Lead Level DesignerMichael Cheng
Lead ProgrammerTim Moss
Lead Sound DesignerChuck Russom
Lead Visual FX ArtistMaximilian Vaughn Ancar
Level DesignerPaul Edwards
Level DesignerNathan Gary
Level DesignerJonathan Hawkins
Level DesignerAshley Morgan
Level DesignerTodd Papy
Level DesignerJeremy Parker
Level DesignerChip Sbrogna
Level DesignerJo Wright
Minor Sound EffectsAlyson Dee Moore
MusicGerard K. Marino
MusicMichael A. Reagan
Music composerJames T. Sale
ProducerSteve Caterson
ProducerDavid Jaffe
ProducerWhitney Wade
Production AssistantChristopher Beaver
Production AssistantMathew Cappiello
Production AssistantWilliam Weissbaum
Production SupportYumi Yang
ProgrammerMatt Arrington
ProgrammerMagnus Danielsson
ProgrammerThomas Miller IV
ProgrammerFabrice Odero
ProgrammerBob Soper
ProgrammerPhil Wilkins
Programming SupportMoumine Ballo
Programming SupportBen Diamand
Programming SupportVassily Flippov
Programming SupportNaty Hoffman
Sound DesignerPaul Fox
Sound SupervisorPhillip A. Kovats
Story WriterAndy Ashcraft
Story WriterMarianne Krawczyk
Technical Art SupportMark Anderson
Technical Art SupportSean Gilley
Technical Art SupportRichard Greenspan
Technical ArtistCary Barron
Technical ArtistGary Kavanagh
Technical ArtistJason Minters
Technical ArtistAlexander Stein
Technical DirectorGiovanni Luis
Visual Development DirectorCharlie Wen
Visual FX ArtistWade Mulhern
Voice Artist: AthenaCarole Ruggier
Voice Artist: AtlasMichael Clarke Duncan
Voice Artist: Atropos/Bathhouse Girl#1Debi Mae West
Voice Artist: Barbarian King/IcarusBob Joles
Voice Artist: Boat CaptainKeith Ferguson
Voice Artist: ClothoSusan Silo
Voice Artist: CronosLloyd Sherr
Voice Artist: Door Man/SoldierKeythe Farley
Voice Artist: Elevator ManStefan Marks
Voice Artist: HerculesCam Clarke
Voice Artist: Jason's GuardMark Worden
Voice Artist: KratosTerrence 'TC' Carson
Voice Artist: Lahkesis/Bathhouse Girl#2Leigh Allyn Baker
Voice Artist: Medusa's SisterJennifer Martin
Voice Artist: Narrator/GaiaLinda Hunt
Voice Artist: PerseusHarry Hamlin
Voice Artist: PrometheusAlan Oppenheimer
Voice Artist: Rhodes/Spartan SoldierGreg Ellis
Voice Artist: Rhodes/Spartan SoldierPeter Lurie
Voice Artist: Rhodes/Spartan SoldierKhary Payton
Voice Artist: TheseusPaul Eiding
Voice Artist: Translator #1Robin Atkin Downs
Voice Artist: Translator#2Armin Shimerman
Voice Artist: TyphonFred Tatasciore
Voice Artist: Young SpartanJosh Keaton
Voice Artist: ZeusCorey Burton
Voice-Over DirectorKeythe Farley
Voice-Over DirectorGordon Hunt
Voice-Over DirectorKris Zimmerman
Voice-Over EditorMark Camperell