Credits

Additional AnimationDan Barker
Additional AnimationRobert Blye
Additional AnimationShamil Rasizade
Additional AnimationBrian Robison
Additional Cinematic LightingDavid J. Witters
Additional Concept DesignPhu Giang
Additional Concept DesignHugo Martin Jr.
Additional Concept DesignMicheal Yamada
Additional Concept DesignFelix Yoon
Additional EffectsJohn Edwards
Additional Scripting DesignMichael Caloz
Additional Shading/TextureTaylor Moll
Additional SoundMike Ha
Additional WritingE. Daniel Arey
Animation DirectorRobert Castaneda
AnimatorLindsey Butterworth
AnimatorKent Culotta
AnimatorThomas Estrada
AnimatorDaniel Godinez
AnimatorDan Goldman
AnimatorMarianne Hayden
AnimatorJose Hernandez
AnimatorTimothy Ingersoll
AnimatorPaola Lecler
AnimatorMartin Leeper
AnimatorJean Lin
AnimatorSteven Lo
AnimatorMelissa Thompson
AnimatorMark Villagracia
Art DirectorBob Rafei
Art DirectorBruce Straley
Art Technical LeadJudd Simantov
Associate Music SupervisorMarc Senasac
Associate Music SupervisorJoel Yarger
Audio/Video EditorTaylor Kurosaki
Cast: DescendantsSteven Jay Blum
Cast: DescendantsFred Tatasciore
Cast: Eddy RajaJames Sie
Cast: Elena FisherEmily Rose
Cast: Gabriel RomanSimon Templeman
Cast: MercenariesDavid Agranov
Cast: MercenariesGregg Berger
Cast: MercenariesDavid Beron
Cast: MercenariesJesse Corti
Cast: MercenariesCarlos Ferro
Cast: MercenariesYuri Lowenthal
Cast: MercenariesMarco Rodriguez
Cast: MercenariesFred Tatasciore
Cast: MercenariesDamian Valencia
Cast: Nathan DrakeNolan North
Cast: NavarroRobin Atkin Downes
Cast: PiratesGeorge Kee Cheung
Cast: PiratesTim Dang
Cast: PiratesMichael Hagiwara
Cast: PiratesMatthew Yang King
Cast: PiratesAndrew Kishino
Cast: PiratesBruce Locke
Cast: PiratesRon Yuan
Cast: Victor SullivanRichard McGonagle
Character ArtistRicardo Ariza
Character ArtistTyler Breon
Cinematic AnimatorEric Baldwin
Cinematic AnimatorVan Phan
Cinematic AnimatorKion Phillips
Concept ArtistRobh Ruppel
Concept ArtistShaddy Safadi
Creative DirectorStephan Fedasz IV
Creative DirectorAmy Hennig
Design ConsultantMark Cerny
DirectorAmy Henning
Director of Audio ServicesTom Hays
Director of MusicChuck Doud
Effects ArtistTroy Adam
Effects ArtistMichael Fadollone
Effects ArtistMatt Morgan
Environment ModellerHenry Cheng
Environment ModellerChristophe Desse
Environment ModellerSantiago Gutierrez
Environment ModellerTeagan Morrison
Environment ModellerBrian Patenaude
Environment ModellerDon Poole
Environment ModellerReuben Shah
Game DesignerNeil Druckmann
Game DesignerPhilippe Morin
Game DesignerBenson Russell
Game DesignerHirokazu Yasuhara
In-Game AnimatorJohn Kim
In-Game AnimatorTroy Slough
In-Game AnimatorMike Yosh
Lead AnimatorRoger Seto
Lead AudioBruce Swanson
Lead Character ArtistRich Diamant
Lead Cinematic AnimatorJosh Scherr
Lead Environment ArtistRob Adams
Lead Environment ArtistErick Pangilinan
Lead Game DesignerRichard Lemarchand
Lead In-Game AnimatorJeremy Lai-Yates
Lead Lighting ArtistToby Tobler
Lead ProgrammerPal-Kristian Engstad
Lead ProgrammerDan Liebgold
Lead ProgrammerTravis McIntosh
Lead Prop ArtistMike Hatfield
Lighting ArtistOmar Gatica
MOCap/Voice DirectionGordon Hunt
Music ArrangerAlan Steinberger
Music ComposerGreg Edmonson
Music SupervisorJonathan Mayer
OrchestrationJ. Eric Schmidt
OrchestrationAlan Steinberger
PreVisualization/Concept DesignKory Heinzen
PreVisualization/Concept DesignErwin Madrid
ProgrammerJohn Bellomy
ProgrammerChristopher Christensen
ProgrammerCarlos Gonzalez-Ochoa
ProgrammerJason Gregory
ProgrammerChristian Gyrling
ProgrammerIan Jones
ProgrammerRichard Lamb
ProgrammerJonathan Lanier
ProgrammerSergiy Migdalskiy
ProgrammerLucas Pope
ProgrammerMarshall Robin
ProgrammerJeff Shaffer
ProgrammerCharlie Tangora
ProgrammerFengquan Wang
Prop ModellerInkyo Lee
Prop ModellerPaul Moya
Prop ModellerJane Mullaney
Senior Art Development ManagerJoe McGuffin
Senior Music SupervisorClint Bajakian
Senior Sound Design ManagerGene Semel
Senior Sound DesignerPaul Fox
Shader/Texture ArtistCharlotte Francis
Shader/Texture ArtistJohn Germann
Shader/Texture ArtistCory Hamilton
Shader/Texture ArtistMalcolm Hee
Shader/Texture ArtistDarcy Korch
Shader/Texture ArtistVicki Liu
Shader/Texture ArtistTate Mosesian
Shader/Texture ArtistChristian Nakata
Shader/Texture ArtistNichol Norman
Shader/Texture ArtistBehrooz Roozbeh
Sound Design ManagerPhilip Kovats
Sound DesignerBrian Fredrickson
Sound DesignerFrank Szick
Sound DesignerLydian Tone
Stunt PerformerMelissa Barker
Stunt PerformerRichard Dorton
Stunt PerformerMike Mukatis
Stunt PerformerMatt Mullins
Technical ArtistRyan Trowbridge
Technical/Shader ArtistEric A. Iwasaki