Credits

Additional AI ProgrammerMichael Ferris
Additional AI ProgrammerGabriel Leblanc
Additional AI ProgrammerLuke Mamacos
Additional Animation [Digital Dimension]Nicolas Lamy
Additional AnimatorMartin Daraiche
Additional AnimatorDaniel Desbiens
Additional AnimatorNicolas Fourcroy
Additional AnimatorMireille Gagnon
Additional AnimatorJonathan Rigg
Additional AnimatorJason Tavares
Additional AnimatorManuel Torres
Additional Character ArtistSteven Shmuely
Additional Character ArtistGuillaume Tiberghien
Additional Concept ArtistDan Bloomberg
Additional Concept ArtistJim Murray
Additional Coordination [Digital Dimension]Dorota Kowalska
Additional Gameplay ProgrammerKarim Kochen
Additional Gameplay ProgrammerAlistair Milne
Additional Gameplay ProgrammerLouis Carl Pepin
Additional Gameplay ProgrammerAntoine Routon
Additional Gameplay ProgrammerNicolas Roy
Additional Gameplay ProgrammerJerome Tapp
Additional Lead Game DesignerDominic Fleury
Additional Narrative ScripterJoseph Spicher
Additional ProgrammerSerge Bernier
Additional ProgrammerEric Binet
Additional ProgrammerMaxime Bouchard
Additional ProgrammerEric Boutin
Additional ProgrammerOlivier Caudrelier
Additional ProgrammerAndrew Cooke
Additional ProgrammerMartin Cote
Additional ProgrammerJennifer S. Deslandes
Additional ProgrammerColas Fievet
Additional ProgrammerEtienne Gauthier
Additional ProgrammerMaxime Godin
Additional ProgrammerChristian Guy
Additional ProgrammerDavid Hof
Additional ProgrammerFabien Houlman
Additional ProgrammerPierre-Claude Jacob
Additional ProgrammerAntonio Maiorano
Additional ProgrammerAlexis Matte
Additional ProgrammerPierre-Olivier Rioux
Additional ProgrammerMohamed Souleymene Rouchou
Additional ProgrammerChristian Sasseville
Additional ProgrammerYannick Simard
Additional Senior AnimatorGuillaume Picard
Additional Senior AnimatorMatt Sifton
Additional Senior Game DesignerRegine Abel
Additional Senior Game DesignerLorenzo Avi
Additional Senior Game DesignerPierre-Francis Lafleur
Additional Senior Game DesignerAhmad Saad
Additional Senior Technical AnimatorFrancis Lavoie Gravel
Additional Sound DesignerFrancis Brus
Additional Sound DesignerEli Hason
Additional Technical ArtistAlexandre Sabourin
Additional Technical Level DesignerEugene Kuczerepa
AI ProgrammerCharlie Hodara
Animation DirectorWilson Mui
Animation Supervisor [Polygon Pictures]Koji Inoue
AnimatorStephane Bonetti
AnimatorCharles Gauvreau
AnimatorMikael Lacroix
AnimatorPercy Pinto
AnimatorVincent Presseau
Animator [Digital Dimension]Hugo Au
Animator [Digital Dimension]Maxime Garneau
Animator [Digital Dimension]Olivier Trudeau
Animator [Polygon Pictures]Shashwat Brahmbhatt
Animator [Polygon Pictures]Yuichi Ishima
Animator [Polygon Pictures]Kazuhisa Katayama
Animator [Polygon Pictures]Akira Kirita
Animator [Polygon Pictures]Yuki Maruyama
Animator [Polygon Pictures]Naoko Mizutori
Animator [Polygon Pictures]Amit Raut
Animator [Polygon Pictures]Takuro Togo
Art Director [Red Hot CG]Zhang Yun Ke
Art Technical DirectorJean-Normand Bucci
Art/Game DirectorNicolas Cantin
Asset Supervisor [Digital Dimension]Pascal Clement
Assistant Art Technical DirectorFrancis Maheux
Assistant Editor [Vision Globale]Sebastien Gervais
Assistant Editor [Vision Globale]Simon Girard
Assistant Foley Artist [Vision Globale]Louis Duranleau
Assistant TD AnimationMarc-Antoine Legault-Lamarche
Assistant [Kenyon Wells]Jessica Maldoff
Assistant [Kenyon Wells]Pierre Martel
Associate ProducerMarc-Andre Larose
Associate Producer [Square Enix Japan]Satoshi Akaishizawa
Associate Producer [Square Enix Japan]Yasuaki Arai
Associate Producer [Square Enix Japan]Tatsuhiro Futagi
Associate Producer [Square Enix Japan]Yuji Watanabe
Audio DirectorJean-Christophe Verbett
Audio IntegratorSukhdeep Kondal
Camera Operator - Editor [Kenyon Wells]Marcus Farhood
Camera Operator - Editor [Kenyon Wells]Bob Wilson
Capture Assistant [Game On]Cynthia Cole
Casting Associate [RDC Casting]Ashley Gray
Casting Associate [RDC Casting]Jonathan Oliveira
Casting Associate [RDC Casting]Justin Turner
Casting Director [Kenyon Wells]Andrea Kenyon
Casting Director [Kenyon Wells]Randi Wells
Casting Director [RDC Casting]Robin D. Cook
CG Supervisor [Digital Dimension]Christian Garcia
Character ArtistChris Nirenberg
Character Artist [Red Hot CG]Wang Xiao Cheng
Character Artist [Red Hot CG]Ji Meng Fei
Character Artist [Red Hot CG]Wang Xiao Hu
Character Artist [Red Hot CG]Ye Ji
Character Artist [Red Hot CG]Zhang Wen Jian
Character Artist [Red Hot CG]Lai Hua Jie
Character Artist [Red Hot CG]Yang Kai
Character Artist [Red Hot CG]Yang Guo Long
Character Artist [Red Hot CG]Liu Ning
Character Artist [Red Hot CG]Yang Tai
Character Artist [Red Hot CG]Wang Yuan Wang
Character Artist [Red Hot CG]Sun Wei
Character Artist [Red Hot CG]Liu Ming Xuan
Character Artist [Red Hot CG]Mi Yang
Character Artist [Red Hot CG]Guo Xiao Zhou
Character Rigger [Digital Dimension]Vincent Desjardins
Cinematics DirectorFelix Rocque
Concept ArtistArman Akopian
Concept ArtistNicolas Ferrand
Concept ArtistSebastien Larroude
Concept ArtistMathieu Latour-Duhaime
Concept ArtistTrong-Kim Nguyen
Concept ArtistJoel Dos Reis Viegas
Concept ArtistGabriel Van de Walle
ConductorAdam Klemens
Coordinator [Digital Dimension]Nicolas Bailly
Designer [Square Enix London]Emma Featherstone
Dialog Editor [Game On]Brian Cossette
Dialog Mixer / Additional Dialog Recordings [Game On]Fred Malone
Digital Compositor [Digital Dimension]Jean Arousi
Digital Compositor [Digital Dimension]Nestor Benito
Digital Compositor [Digital Dimension]Daniel Boivin
Digital Compositor [Digital Dimension]Nicolas Deziel
Digital Compositor [Digital Dimension]Steven O'Connor
Digital Compositor [Digital Dimension]Sebastien Proulx
Director of Sound Services [Vision Globale]Martin Cazes
Editor [Digital Dimension]Patrick Lemay
Executive Producer [Digital Dimension]Louis-Simon Menard
Executive Producer [Digital Dimension]Jan-Fryderyk Pleszcynski
Executive Producer [Polygon Pictures]Shuzo Shiota
Executive Producer [Red Hot CG]Ling Shengyong
Facial Animation - Animator [Game On]Julian Palacios
Facial Animation - Animator [Game On]Mahyar Sadri
Facial Animation - Audio/Video Technical Editor [Game On]Nicolas Bedard
Facial Animation - Audio/Video Technical Editor [Game On]Cynthia Cole
Facial Animation - CG Supervisor / Lead Animator [Game On]Michael McCormick
Facial Animation - Pipeline Developer [Game On]Alex Forsythe
Facial Animation - Sr Tracker [Game On]Chuck Ghislandi
Facial Animation - Tracker [Game On]Audrey Dubois
Facial Animation - Tracker [Game On]Eric Juneau
Facial Animation Producer [Game On]Robert Taylor
Foley Artist [Vision Globale]Nicolas Gagnon
FX ArtistVeronique Chamagne
FX ArtistDominic Gadoury
FX Artist [Digital Dimension]Michael Archambault
FX Artist [Digital Dimension]Pierre Cataford
FX Artist [Digital Dimension]Kevin Christensen
FX Artist [Digital Dimension]Benoit Duchesneau
FX Artist [Digital Dimension]Eve Levasseur
FX Artist [Digital Dimension]Alex Turenne
FX Lead [Digital Dimension]Erico Caselle
FX Lead [Digital Dimension]Patrick Parenteau
Game DesignerLouis-David Tremblay
Game WriterIan Ryan
Game WriterBen Schroder
Game WriterLeanne Taylor-Giles
Game WriterCraig Towsley
Generalist ProgrammerAdamo Maiorano
Group Lead Character ArtistJacque Choi
Group Lead FX ArtistJonathan Reiter
Group Lead Level ArtistVincent Joyal
Group Lead Level ArtistLouis Lavoie
Group Lead Level DesignArne Oehme
Group Lead Lighting ArtistLouis-Vincent Roy
Group Lead ModelerVincent Theberge
Group Lead Texture ArtistJosiane Bolduc
Head of Technologies [Digital Dimension]Gregory Ducatel
Lead 3D ProgrammerUriel Doyon
Lead AI ArchitectCarle Cote
Lead AI ProgrammerEric Martel
Lead Animator - GameplayKirk S. Sandiford
Lead Animator - NarrativeJudith Lavoie
Lead Animator [Digital Dimension]Dave Normand
Lead Animator [Polygon Pictures]Emi Sato
Lead ArtistEmanuel Garcia
Lead Artist [Red Hot CG]Gong Shu Ming
Lead Character Rigger [Digital Dimension]Dany Asselin
Lead Game DesignerAlexandre Breault
Lead Gameplay DesignerMarc Benoit
Lead Gameplay ProgrammerSebastien Michel
Lead Level DesignerDaniel Windfeld Schmidt
Lead Lighter [Digital Dimension]Nancy Larouche
Lead Packaging SystemsJacques Fregault
Lead ProgrammerFrederic Robichaud
Lead Programmer (Echelon)Francis Paulin
Lead Programmer (Online Suite)Terence Chiu
Lead Programmer (Outpost)Christian Guy
Lead ScriptingEmilie Guilloux
Lead Sound DesignerYves Breton
Lead System ProgrammerNicholas Frechette
Level ArtistSophy Deslauriers
Level ArtistPierre Gagne
Level ArtistEric Houde
Level ArtistJames LoBianco
Level ArtistMiguel Lussier-Gosselin
Level ArtistMichael Milette
Level ArtistAnge Sarric
Level DesignerGabriel Faucher
Level DesignerChristopher Gad
Level DesignerFabien Morisson
Level DesignerJoey Russo
Level DesignerPeter Szczygiel
Lighting ArtistKarla Martinez
Lighting Artist [Digital Dimension]Benoit Duchesneau
Lighting Artist [Digital Dimension]Guillaume Goudreault
Lighting Artist [Digital Dimension]Annick Harmel-Tourneur
Lighting Artist [Digital Dimension]Eve Levasseur
Lighting Artist [Digital Dimension]Laura Lopez
Lighting Artist [Digital Dimension]Marlene Raiche
Line Producer [Polygon Pictures]Masanari Kubo
Look Dev Artist [Digital Dimension]Pascal Clement
Look Dev Artist [Digital Dimension]Marc Morissette
Matte Painter [Digital Dimension]Nicolas Fidala
Matte Painter [Digital Dimension]Elise Frappier
Mocap Animation Director [Game On]Chuck Ghislandi
Mocap Production Coordinator [Game On]Nina Thourigny
Mocap Technician [Game On]Audrey Dubois
Mocap [Game On]Sara Bradeen
Mocap [Game On]Victor Cornfoot
Mocap [Game On]Adam Reid
ModelerJonathan Coupet
ModelerFrancois Gosselin
Modeling and Texture Artist [Digital Dimension]Anne-Marie Cadotte
Modeling and Textures Artist [Digital Dimension]Marie-Pier Avoine
Modeling and Textures Artist [Digital Dimension]Anne-Marie Cadotte
Modeling and Textures Artist [Digital Dimension]Laurent Fortin
Modeling and Textures Artist [Digital Dimension]Patrick Jordaens
Modeling and Textures Artist [Digital Dimension]Patrick Menard
Music ComposerLuc St-Pierre
Music: Additional OrchestrationsBenoit Groulx
Music: Additional OrchestrationsHugo Mayrand
Music: Assistant EngineerMichal Hradisky
Music: GuitarSimon Godin
Music: PercussionKrystina Marcoux
Music: Sound EngineerJan Holzner
Narrative DesignerMaxime Archetto
Narrative DesignerAvi Winkler
Narrative DirectorSteven Gallagher
Operation Assistant [Game On]Marie-Claude Bonami
ProducerJoe Khoury
Producer [Digital Dimension]Peter Skovsbo
Producer [Polygon Pictures]Jack Liang
Producer [Square Enix Japan]Takuya Shiomi
Production Assistant [Eidos Shanghai]Ethan Gao
Production Assistant [Eidos Shanghai]Carol Li
Production Assistant [Square Enix London]Jennifer Eakins
Production CoordinatorPhilippe Audet
Production CoordinatorJonathan Dahan
Production CoordinatorGuillaume Dubois
Production Director [Digital Dimension]Guy Harvey
Production Executive [Square Enix London]Tiago Silva
ProgrammerSamuel Delmont
Programmer (Echelon)Dave Adam
Programmer (Echelon)Yann Alet
Programmer (Echelon)Jad Baydoun
Programmer (Echelon)Maxime Besset
Programmer (Echelon)Julien Bouvrais
Programmer (Echelon)Etienne Faucher
Programmer (Echelon)David Mang
Programmer (Echelon)Francis Paulin
Programmer (Echelon)Frederic Richard
Programmer (Online Suite)Nicolas Courtemanche
Programmer (Online Suite)Eric Deshardins
Programmer (Online Suite)Maxime Gregoire
Programmer (Online Suite)Eliott Hayut
Programmer (Online Suite)Max MacMillan
Programmer (Online Suite)Peyre Pellissier
Programmer (Online Suite)Jean-Gabriel Le Sauteur
Programmer (Online Suite)Mathieu Savaria
Programmer (Online Suite)Simon Toupin
Programmer (Outpost)Maxime Bouchard
Programmer (Outpost)Julien Bouvrais
Programmer (Outpost)Jennifer S. Deslandes
Programmer (Outpost)David Hof
Programmer (Outpost)Martin Lavigne
Programming DirectorDavid Gallardo
Project CloserSebastien Olscamp
R/D ProgrammerPeter Sikachev
Re-recording Mixer / Sound Engineer [Vision Globale]Martin Boisselle
Render Wrangler [Digital Dimension]Francois Leduc
Render Wrangler [Digital Dimension]Patrick Taillefer
Rigger / SkinnerNino Thepgavong
Senior AI ProgrammerArnaud Clermonte
Senior AI ProgrammerPatrick Frenette
Senior AI ProgrammerDavid Goumard
Senior AI ProgrammerChrys Piva
Senior AI ProgrammerDaniel Mike Polydore
Senior Animation ProgrammerDennick Beaudoin
Senior AnimatorBryan Abad
Senior AnimatorSimon Blais
Senior AnimatorJeff Dewar
Senior AnimatorRicardo Gomez
Senior AnimatorFilipe Graca
Senior AnimatorJason Kreller
Senior AnimatorAline Schleger
Senior Audio ProgrammerSimon Pelsser
Senior Game DesignerAttila Mohacsi
Senior Gameplay ProgrammerNathaniel Audet
Senior Gameplay ProgrammerStephane Crete
Senior Gameplay ProgrammerMichel Dupuis
Senior Gameplay ProgrammerEtienne Fournier
Senior Gameplay ProgrammerFrancis Lapierre
Senior Gameplay ProgrammerChristian Martineau
Senior Gameplay ProgrammerPhilippe Sanche
Senior Gameplay ProgrammerChristian Steinbauer
Senior Lead Artist [Edios Shanghai]Adam Huang
Senior Lead Artist [Edios Shanghai]Sean Zhang
Senior Level ArtistDonald Beaulieu
Senior Level ArtistSimon-Pierre Cloutier
Senior Level ArtistYves Descoteaux
Senior Level ArtistPhuongvan Hua
Senior Level ArtistYann Maheust
Senior Level ArtistOlivier Mir
Senior Level ArtistSimon Pichette
Senior Level ArtistKyu-Chul Youn
Senior Level DesignerVincent Cadieux
Senior Level DesignerBrian Dorner
Senior Level DesignerBradley Hines
Senior Level DesignerRebecca Lathangue
Senior Level DesignerPhilippe Lussier
Senior Level DesignerBjorn Swenson
Senior Lighting ArtistPatrick Cabana
Senior Lighting ArtistErwan Fagard
Senior Online ProgrammerFabien Ninoles
Senior ProducerStephane Roy
Senior Producer [Eidos Shanghai]Marcia Zhang
Senior ProgrammerCatalin Arsenescu
Senior ProgrammerSammy Fatnassi
Senior ProgrammerNicolas Trudel
Senior Sound DesignerPaul Williams
Senior System ProgrammerFreddy Brigthon
Senior System ProgrammerRomain Chagot
Senior System ProgrammerThomas Machado
Senior Technical ArtistNicolas Longchamps
Senior Technical Level DesignerDavid Beddoes
Senior Technical ScripterDavid Bruce
Senior Tool ProgrammerJean-Francois Goulet
Senior User Interface ArtistEtienne Beaulieu
Sound DeisgnerFrédéric Arnaud
Sound DeisgnerSylvain Jannot
Sound DeisgnerHugo Leger
Sound DeisgnerArnaud Noble
Sound Engineer [Vision Globale]Daniel Bisson
Sound Engineer [Vision Globale]Nicolas Dallaire
Sound Engineer [Vision Globale]Shaun Gallagher
Sound Engineer [Vision Globale]Patrick Rioux
Stage Technician [Game On]Francois Savary
Story/Cinematics WriterRhianna Pratchett
Storyboard ArtistMireille Gagnon
Storyboard ArtistMatthieu Gallais
Stunt Actor [Game On]Marie-France Denoncourt
Stunt Actor [Game On]Thomas Liccioni
Stunt Actor [Game On]Peter Seaborne
Support ProgrammerEric Daigneault
System ProgrammerGabriel Aufort
System ProgrammerFrederic Joanis
System ProgrammerHugo Lemerise
Technical AnimatorSybille Adrien
Technical ArtistRobbett-Jan Brems
Technical ArtistDominique Cote
Technical ArtistYann Regnier
Technical Director (Arsenal)Julien Bouvrais
Technical Director AnimationPatrick Saucerotte
Technical Director Level DesignAyrald Anneron
Technical Level DesignerGregory Findlay
Technical Level DesignerGuillaume Monette Martin
Technical Level DesignerWilliam Pare
Technical ScripterFrederic Blattmann
Technical ScripterMarc Furstenberger
Technical ScripterJean Pellerin
Technical TD [Digital Dimension]Renaud Bousquet
Technical TD [Digital Dimension]Benoit Robert
Technical TD [Digital Dimension]Frederic Sicotte
Technical TD [Digital Dimension]Mathieu Tetrault
Technical TD [Digital Dimension]Scot Thomson
Texture ArtistNicolas Dorais
Texture ArtistMaxime Goulet
Texture ArtistMichel Limoges
UI ProgrammerJen-Philippe Croteau
UI ProgrammerAmandine Reliat
User Interface ArtistMatthieu Gallais
Voice DesignerColin Fisher
Voice: BaronMichael Copeman
Voice: BassoHarry Standjofski
Voice: BeggarsEric Davis
Voice: BeggarsMatt Holland
Voice: CiviliansDean Flemming
Voice: CiviliansHolly Gauthier-Frankel
Voice: CiviliansHeidi Hawkins
Voice: CiviliansMarcel Jeannin
Voice: CiviliansEleanor Noble
Voice: CiviliansJennifer Seguin
Voice: CiviliansAndrew Shaver
Voice: CiviliansBrian Wrench
Voice: ErinVanessa Matsui
Voice: GarrettRomano Orzari
Voice: Madame Xiao XiaoEric Davis
Voice: OrionDaniel Kash
Voice: Queen of BeggarsRenee-Madeleine Leguerrier
Voice: The FreaksSebastien Croteau
Voice: The GravenJulian Casey
Voice: The GravenDusan Dukic
Voice: The GravenSven Eriksson
Voice: The GravenTrevor Hayes
Voice: The GravenPaul Hopkins
Voice: The GravenChimwemwe Miller
Voice: The MercsDanny Blanco-Hall
Voice: The MercsEric Davis
Voice: The MercsAl Goulem
Voice: The MercsSteven Spreekmeester
Voice: The WatchShaun Baichoo
Voice: The WatchDanny Brochu
Voice: The WatchGraham Cuthbertson
Voice: The WatchTod Fennel
Voice: The WatchAl Goulem
Voice: The WatchMatt Holland
Voice: The WatchAlex Ivanovici
Voice: The WatchCarlo Mestroni
Voice: The WatchNeil Napier
Voice: Thief Taker GeneralMatthew Edison
Voice: ThugsDusan Dukic
Voice: ThugsSven Eriksson
Voice: ThugsTrevor Hayes

Contributions

Data and credits for this game contributed by oliist and BGoldTLE.